...Tentokrát se přednášející
Hana Bláhová, Jana Vavřínková a Michaela Šlesingerová budou věnovat velké osobnosti jak umělecké, tak lidské, Josefu Hlávkovi. Posluchači se opět mohou těšit na scénku, časované prezentace z fotografií děl J. Hlávky, na hudbu především A. Dvořáka.
J. Hlávka (1831–1908)
je fascinující osobnost v českých dějinách, která v době komunismu byla na mnohých místech vyškrtnuta ze vzdělávacího systému.
Hlávka byl ojedinělý architekt, který proslul svým projektem
v Černovicích na ukrajinské Bukovině, toto území patřilo v 19. století pod Rakousko-Uherské mocnářství, jednalo se o výstavbu velkolepého komplexu metropolitního semináře řecko-katolické církve,
jenž byl v roce 2011 zapsán do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.Hlávka je znám svou dodnes funkční architekturou, což představují jeho krásné činžovní domy v centru Prahy i Vídně. Jako majitel stavební kanceláře postavil Dvorní operu a další stavby v centru Vídně dle návrhů jiných architektů.
Praze dodnes slouží podle Hlávkova projektu a jím postavená Zemská porodnice u sv. Apolináře. Tento objekt z r. 1870 byl největší svého druhu v tehdejší Evropě, je jeden z mála, který i po 140 letech je neustále funkční a slouží svému účelu.
Z Hlávkova popudu a velké iniciativy vznikla Akademie věd...