FESTIVÁLEK ZUŠ POKRAČUJE, VÝZNAMNÝ HOST REŽISÉRKA DRAHOMÍRA VIHANOVÁ
Posluchači se v rámci „Festiválku“, který zorganizovala ZUŠ Černošice k 10ti letému výročí přestěhování ZUŠ do vily „U Kantůrků“ a začal v září Slavnostním koncertem žáků, mohou těšit na další akce.
V pátek 19. 10. v 18.30 hod. v sále ZUŠ (Střední 403, Černošice) následuje akce „HUDBA NA PLÁTNĚ DOBY I FILMU“, kde se bude promítat dokumentární film významné české režisérky Drahomíry Vihanové Variace na téma hledání tvaru o předním českém klavíristovi Františku Rauchovi. Účastnit se bude sama režisérka Vihanová a studenti, klavíristé, odchovanci pedagogického klavírního umění Fr. Raucha. Po promítání bude následovat beseda s paní režisérkou Vihanovou a studenty, kterou povede klavírista Zdeněk Páleníček, taktéž odchovanec Fr. Raucha.
Několik slov o režisérce Vihanové a Fr. Rauchovi: Drahomíra Vihanová je přední česká filmová režisérka a scenáristka. Má neobvyklý rozsah zájmů i vzdělání. Vystudovala souběžně hudební vědu a estetiku na filozofické fakultě University Jana Evangelisty Purkyně v Brně a hru na klavír na brněnské konzervatoři, v roce 1965 absolvovala na FAMU obory režie hraného filmu a střih. Pracovala jako asistentka režie na filmech Otakara Vávry Romance pro křídlovku a Třináctá komnata. Samostatným filmem debutovala v roce 1969, ale prvotina byla uložena do trezoru a označena jako součást“ celé série černých filmů, ve které převažují především antisocialistické a antisovětské postoje“ a režisérka sama byla postižena „nevysloveným zákazem činnosti v oboru“. Distribuční premiéru měl film až v roce 1990. Jako scénáristka, režisérka a od 80. let i střihačka svých filmů se stala přední českou představitelkou existenciálně laděné linie československého dokumentarismu, natočila téměř 30 dokumentárních filmů. Od roku 1982 působila na FAMU jako externí pedagog pro zahraniční studenty. Od 1990 je členkou katedry střihové skladby FAMU.
Drahomíra Vihanová věnovala přednímu českému klavíristovi Františku Rauchovi svůj první hraný film Fuga na černých klávesách a o mnoho let později dokument k jeho 75. narozeninám Variace na téma hledání tvaru (1986), který budou moci diváci shlédnout v Černošicích.
František Rauch (1910–1995) mezinárodně proslul jako přední český pianista s reprezentativním klavírním repertoirem, který ale uvědoměle obsahoval i české skladatele. Po válce založil Pražské trio, které vystupovalo v řadě zemí Evropy. Jeho pravidelným spoluhráčem v duu byl i violoncellista Miloš Sádlo. Fr. Rauch koncertoval téměř po celém hudebním světě a jako pianista evropského renomé byl zván do porot významných světových klavírních soutěží. Od r. 1946 Fr. Rauch pedagogicky působil na AMU, kde mezi jeho žáky patřili později nejvýznamnější čeští klavíristé.
Dále se v rámci Festiválku mohou milovníci umění těšit na další audiovizuální přednášku BAROKNÍ ČLOVĚK A JEHO SVĚT v pondělí 29. 10. v 17.30 hod. (sál ZUS Černošice, Střední 403, Černošice), kterou opět připravily H. Bláhová, M. Šlesingerová, J. Vavřínková. Tentokrát s tématy užité umění, P. van Rubens a jeho umění portrétu a prezentacemi obrazů na hudbu G. F. Händela aj. Posluchače bude opět čekat i divadelní scénka související s tématem přednášky. Spolu se ZUŠ Černošice organizuje ProKultura, o. s.
ZUŠ Černošice a ProKultura, o. s.
režisérka Drahomíra Vihanová